EN
Pētījums Nr. 1.12 “Hologrāfiskais mikroskops digitālās patoloģijas pakalpojumiem uz nekrāsotiem priekšmetstikliņiem veterinārajā medicīnā”

Pētījuma nosaukums: Hologrāfiskais mikroskops digitālās patoloģijas pakalpojumiem uz nekrāsotiem priekšmetstikliņiem veterinārajā medicīnā

Pētījuma īstenotājs Attiecināmās izmaksas, EUR Publiskais finansējums, EUR
Vetamplify SIA 50.565,46 37.128,72
VetCyto SIA 11.902,48 8.677,95

Pētījuma mērķis

Audu un šūnu izmeklēšana ir biežs izmeklējums veterinārajās praksēs – to izmanto dažādu slimību diagnosticēšanai (vēzis, iekaisumi, infekcijas slimības u.c.). Šādu paraugu izmeklēšanu bieži veic ārpus veterinārās klīnikas, kas nozīmē, ka nepieciešama parauga fiksācija (formalīnā vai citā veidā), fiksēšana un sūtīšana pa pastu, kas ierobežo izmeklējamo paraugu klāstu – tādējādi patologi reti izmeklē, piemēram, nefiksētus fekāliju paraugus, apmatojumu vai urīna paraugus. Klīnikā iegūtā materiāla digitalizācija atrisinātu problēmas ar paraugu fiksēšanu un sūtīšanu, kas ir pētījuma mērķis.
Tiks izstrādāts hologrāfiskā mikroskopa natīvs paraugs, kas atrodas uz priekšmetstikliņiem skenēšanai.
  1. Vispirms tiks izveidots vienkāršs un pieejams (< 300 EUR) hologrāfiskais mikroskops.
  2. Nākamais solis ir šo mikroskopu lietot veterinārajā klīnikā un iegūt priekšmetstikliņu attēlus (apmatojums, fekāliju parazīti).
  3. Visbeidzot, tiks salīdzināta diagnostikas precizitāte starp standarta patoloģisko analīzi un analīzi, kas balstīta uz hologrāfiskajiem attēliem. Galvenais mērķis ir hologrāfisko mikroskopiju ieviest darbā veterinārajās klīnikās, ļaujot tiešsaistē veikt dabiska materiāla analīzi un reālajā laikā dalīties ar attēliem ar veterinārajiem patologiem.

Pētījums uzlabos veterināro un patoloģijas pakalpojumu konkurētspēju un būs nozīmīgs ieguldījums gan dzīvnieku veselībā, gan zinātnē.

Pētījuma rezultāti

Pētījumā veiksmīgi tika izstrādāts hologrāfiskais mikroskops, kas paredzēts lietošanai veterinārajās klīnikās. Sistēma izmanto Basler šautriņu kameru un Raspberry Pi galddatoru, padarot mikroskopu pieejamu cenas ziņā. Tās intuitīvā grafiskā lietotāja saskarne ļauj veterinārārstiem viegli lietot mikroskopu ikdienas praksē. Lai novērtētu tā veiktspēju, tika analizēti dažādi citoloģiskie paraugi, tostarp ādas, ziedputekšņu un paraizotoloģiskie paraugi. Vairāki no iegūtajiem rezultātiem ir publicēti zinātniskās publikācijās, veicinot  veterinārās diagnostikas iespējas un paplašinot digitālās mikroskopijas praktisko pielietojumu.

Zinātniskās publikācijas

  1. Cugmas et al., “Automated Classification of Pollens Relevant to Veterinary Medicine”, 2024 IEEE 14th International Conference Nanomaterials: Applications & Properties (NAP), Riga, Latvia, DOI: 10.1109/NAP62956.2024.10739713, WWW: https://ieeexplore.ieee.org/document/10739713
  2. Cugmas et al., “Comparison of two fixation methods in automated pollen classification on whole slide images”, Optica Latin America Optics and Photonics Conference (LAOP) 2024, Puerto Vallarta, Mexico, DOI: 10.1364/LAOP.2024.W4A.31, WWW: https://opg.optica.org/abstract.cfm?uri=LAOP-2024-W4A.31

 

 

Projekti
Dalīties
Saistītie pētījumi
/